گفتگو با جناب آقای مهندس محمد مهدی ربانی در مورد پروژه توربین بادی محور عمودی و استحصال آب از رطوبت هوا 

 

 

آقای مهندس ربانی پروژه توربین بادی محور عمودی و استحصال آب از رطوبت هوا

 

 

فناوری تولید آب از هوا (atmospheric water generator ) (AWG ) یکی از فناوری های به نسبت جدیدی است که در آن رطوبت موجود در هوا تحت فشار متراکم شده و طی فرایند خنک کنندگی به آب تبدیل می شود.

اگرچه بکارگیری این تکنولوژی البته در مقیاس کوچک به تازگی رواج یافته است، اما استفاده از رطوبت هوا برای تولید آب سابقه تاریخی بسیار زیادی در برخی مناطق جهان دارد.

استفاده از این روش در مناطقی که دستیابی به آب آشامیدنی سالم به سختی امکان پذیر است بسیار مفید است زیرا همیشه مقداری آب یا رطوبت در هوا وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

این روش ها کاملا منفعل بوده، نیاز به منبع انرژی خارجی نداشته و صرفا با تکیه بر تفاوت دمای طبیعی انجام می شوند.

 

 

در همین راستا با جناب آقای مهندس محمد مهدی ربانی، مدیر مسئول ایده پردازی از شرکت " دهکده نیک مدرن " گفتگویی را آغاز می کنیم:

 

جناب آقای مهندس ربانی، لطفا در زمینه حوزه فعالیت خود  توضیح می دهید؟

 

حوزه فعالیت شرکت دهکده نیک مدرن پژوهش، تحقیقات و اجرای پروژه های مربوط به انرژی های تجدید پذیر و نیز استحصال آب از رطوبت هوا می باشد.

پروژه‌‎های شرکت ما طراحی محصولات تکنولوژیک و خلق محصولات جدید است که هر کدام از این پروژه‌ها از ایده‌های زیادی شکل گرفته است.

ما محصولاتی از جمله توربین بادی محور عمودی را طراحی کرده‌ایم که دارای کیفیت بالا و قیمت پائین است و می‌تواند برق تولید کند و آب نیز از هوا بدست آورد. بطوری که می‌توان گفت این توربین با توسعه‌ فنی که پیدا کرده است یک محصول جدید محسوب می‌شود این محصول می‌تواند جوابگو نیاز داخل شرکت باشد و صادرات موفقی نیز داشته باشد

 

اکنون در مرحله ساخت نمونه نیمه صنعتی آن هستیم و چون ساخت نمونه آن بسیار مشکل و ساخت قطعات و مونتاژ آن بسیار پر هزینه است به دلیل مشکلات مالی مسیر آن به کندی پیش می رود.

 

توربین بادی محور عمودی

 

 

لطفا در مورد این تکنولوژی بیشتر توضیح می دهید؟

امروزه مشکلات انرژی و آب بر هیچکس پوشیده نیست مصرف انرژی های فسیلی مشکلات عمده زیست محیطی ایجاد کرده و آینده زندگی بشر با خطرات زیادی روبروست. تنها راه آن توسعه انرژی های تجدید پذیر است.

تکنولوژی توربین های بادی با محور افقی و نیز پنل های خورشیدی پیشرفته و پیچیده است اما تکنولوژی توربین های محور عمودی ساده تر و امکان بومی سازی آن ها بیشتر فراهم است.

 از طرفی مشکلات زیست محیطی ناشی از مصرف انرژی های فسیلی باعث کم شدن نزولات آسمانی شده و بیشتر کشورها را دچار بی آبی کرده است که این مشکل در آینده شدیدتر می شود. در سیستم طراحی شده ما آب بدست آمده از هوا ابتدا مرحله تصفیه فیزیکی و میکروبی را می گذراند سپس املاح مورد نیاز جهت شرب توسط دستگاه هموژنایزر در آب محلول و همگن می گردد و آب ایده آل بدست می آید لذا طراحی این توربین بادی هم می تواند در تولید برق موثر باشد و هم می تواند آب مورد نیاز جهت شرب و حتی کشاورزی و صنعتی را تا حدی تامین نماید.

 

لطفا در مورد مزایای استفاده از توربین های محور عمودی بیشتر توضیح می دهید؟

این پروژه بر مبنای چندین ایده شکل گرفته است به طوریکه می توان به آن یک توربین بادی جدید اطلاق کرد. بخشی از مزایای این پروژه به شرح زیر است.

بزرگترین مشکل توربین های بادی محور عمودی که بر مبنای درگ کار می کنند وجود یکی از پره هاست که در مقابل باد قرار دارد و گشتاور منفی ایجاد می کند، در این پروژه، با طراحی خاصی این اثر منفی در تمامی زوایا و هم پوشانی ها حذف شده است.

در یک مزرعه بادی توربین های محور افقی بایستی از اطراف فاصله مشخص و محاسبه شده ای را حفظ کنند و اگر به مزرعه بادی نگاه کنید متوجه می شوید این فاصله خیلی زیاد است و گرنه دچار اشکالات فراوان از جمله پایین آمدن راندمان خواهند شد. اما در توربین های محور عمودی برای چیدمان چندین توربین می بایستی فاصله خیلی کمی بین آن ها ایجاد کرد. این فاصله کم باعث افزایش راندمان توربین های عمودی می شود. در پروژه ما شکل سازه محور و نگهدارنده های مختلف آن بطوری است که این فاصله کم نسبت به سایر توربین های بادی محور عمودی تاثیر بیشتری در افزایش راندمان می گذارد.

یکی از محدودیت های توربین های بادی زمانی است که سرعت باد از حد اکثر پیش بینی فراتر می رود در چنین حالتی توربین نمی تواند از سرعت بالای باد استفاده کند. ما این سیستم را به نحوی طراحی کردیم که هر چقدر سرعت باد بیشتر شود تعداد ژنراتورها و یا کمپرسورهای تبریدی به صورت هوشمند در بار گذاری اضافه می شوند.

در این سیستم از توری‌هایی از جنس آبدوست استفاده شده است زمانیکه وزش باد متوقف می شود ولی رطوبت نسبی هوا 100% است. دستگاه به تولید آب از هوا ادامه می دهد.

 

بسیار مایل هستم  دغدغه های خودتان را به عنوان یک مخترع و کارآفرین بیان کنید.

عدم وجود زبان مشترک بین فعالان حوزه اختراع و کارآفرینی با بخش دولتی یکی از مسایلی هست که باید برای رفع آن تلاش کرد. همچنین گاهی دیده می شود بنگاههای خصوصی و نیمه خصوصی به دنبال درآمدهای رانتی و بانکداری هستند بخش کوچکی از بنگاههای خصوصی هم که به تولید اهمیت می دهند خودشان همواره با کمبود نقدینگی و کمبود سرمایه روبرو هستند.

مشکل بزرگ متولیان حمایت از ایده ها و اختراعات، نداشتن شناخت کافی از مفاهیم اختراع است. آن ها بین اختراعات تفاوت کیفی قائل نیستند. در تقسیم بندی اختراعات به حوزه و اولویت‌ها توجه دارند. در حالی که این تقسیم بندی غلط است. ناچارم در این مورد توضیح دهم.

یکی از دلایل انباشت سرمایه در کشورهای توسعه یافته،  توجه به اختراعات بوده است اختراعاتی که منجر به تولید محصول جدید شده است ماشین، هواپیما، ترن و امثال اینها در زمان ظهور خود یک محصول جدید بوده است.

چرخ خیاطی ابتدا در انگلستان اختراع شد سپس در فرانسه توسعه پیدا کرد ولی در آمریکا به بهره برداری رسید. اختراعات اولیه مانند ماشین و هواپیما نیز همین روال را داشته است ولی یک زمان کشورهای پیشرفته متوجه شدند که اختراعات چه منافع سرشای برای آن ها می تواند داشته باشد.

 

اختراع مهم ما تولید یک محصول جدید است که در شرایط فعلی بسیار مورد نیاز بازار است

 

اختراع محصول جدید به نظریه پردازی قوی نیاز دارد. ایران مستعد خلق شرکت‌هایی با چنین اختراعاتی است ولی زمینه‌های آن وجود ندارد. اگر صد شرکت در ایران بر مبنای خلق محصول جدید مبتنی بر نظریه پردازی ایجاد شود محصول و بازدهی این شرکت‌ها برای کشور ده‌ها برابر نفت ایران است.

همین اختراعات وابداعاتی که در شرکت کوچک ما شکل گرفته، اگر مورد حمایت قرار گیرند در مدت کوتاهی می‌تواند میلیاردها دلار برای کشور درآمد ارزی ایجاد کند.

این گفتگو ادامه دارد....

مصاحبه های اختصاصی

تفاهم نامه همکاری

ازتباط با ما :

Contact us

پیام شما برای خبر گزاری آب و انرژی ارسال گردید

آدرس :

 

تهران - خیابان فلسطین شماره 493 ساختمان زمرد طبقه 2 واحد 12

 

تلفن : 66989614 - 66989625 - 021

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

حوزه فعایت :

موضوعات تخصصی انرژی از جمله :

آب : تولید، تصفیه، انتقال، بهینه سازی مصرف

برق : تولید، انتقال، توزیع

نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و سایر منابع انرژی فسیلی و تجدید پذیر.

مشارکت در برگزاری همایش ها، پوشش خبری و تبلیغی.

معرفی شرکتهای فعال در حوزه انرژی و بیان توانمندی ها و دستاوردها.

Go to top